Dziecko ze skrzydłami motylka

Dzieci w wieku przedszkolnym nie powinny spędzać przed telewizorem zbyt dużo czasu. Jednak często dzięki smart tv mają dostęp do aplikacji You Tube, a na tym portalu czas leci niespostrzeżenie. Czy jest sposób, aby wykorzystać te godziny inaczej?

Czytaj dzieciom książki

O czytaniu dzieciom książek mówi się do znudzenia. Prawda jest jednak taka, że te dzieci, które miały czytane w dzieciństwie są, jako dorośli bardzo kreatywni. To jest cecha, która ułatwia naukę na studiach, znalezienie pracy, zmianę zawodu. Dzięki czytaniu kształcimy też wiele innych umiejętności.

Nie mam czasu czytać

Biały jednorożec w cieniu drzewMając etat, trójkę szkrabów w różnym wieku, ciężko jest znaleźć czas dla każdego. Wyjściem z tego jest stworzenie sobie na koncie You Tube playlisty z czytanymi bajkami dla dzieci. Nie będzie to nasz głos, ale zawsze coś. W wolnej chwili możemy nagrać swój głos jak czytamy, aby móc puszczać maluszkom. Starsze zadowolą się „Alicją w krainie czarów” w formie audiobooka.

Pomoc ze strony starszych dzieci

Obecnie dziecko odciąża się od pracy w domu, bo ma dużo nauki. Warto jednak im powierzyć część zadań domowych, w formie kształcenia człowieka zaradnego. Obojętnie czy będzie to czytanie jednej bajki dziennie młodszemu rodzeństwu, zabawa z nim, czy wyniesienie kosza albo zrobienie zakupów. To nie jest obciążenie dziecka, to jest nauka życia. Musi się nauczyć tego teraz, puki ma czas, a na studiach zacząć już budować karierę.

Czasu brak nawet na naukę z dziećmi

Zdarza się że pracujemy dłużej, albo mamy firmę i kontrahenci szanując biznes dzwonią w godzinach wieczornych. Chcielibyśmy poświęcić czas na naukę języka angielskiego z dziećmi, a tu kolejny „ważny” telefon. Zostajemy rozdarci miedzy zapewnieniem dzieciom pieniędzy, przekazania prosperującej dobrze firmy, a czasem dla nich.

Nauka poprzez zabawę

W ofertach szkół, na przykład w Alfadirect zajęcia dla dzieci z języka obcego są prowadzone w formie zabawy. Oczywiście po powrocie do domu możemy puszczać dziecku bajki w danym języku. W ten sposób utrwali sobie poznane na zajęciach słowa, oswoi z akcentem. Takim oto sposobem, czas przeznaczony na telewizor nie będzie bezproduktywny.

Mówmy w domu obcym językiem

Nawet jeśli nie potrafimy zbyt dobrze rozmawiać w danym języku, to bez skrępowania używajmy go porozumiewając się z dziećmi. Proste słowa jak kolory i przedmioty są dobre na początek. Pooglądajmy od czasu do czasu bajkę razem z dzieckiem i omówmy używane w niej zwroty. Szybciej złapiemy akcent, poznamy więcej słówek i wyrażeń.

Wstępem do nauki jest poprawność językowa

Nasz ojczysty język jest trudny. Zachęca to do skracania słów czy niechlujnego ich wymawiania. Pracujmy nad tym, nie tylko dla siebie samych, ale też dla dzieci. Lepiej od początku wpajać dzieciom estetykę wymowy, aby mniej czasu spędzały w starszym wieku na jej doskonalenie.

Czytanie dzieciom to też korzyść dla rodzica. Czynność ta jest świetnym treningiem dla naszego mózgu. Poza tym wyrabiamy sobie dykcję. Jednak opuszczanie w rozwoju dziecka dostępnych technologii jest błędem. Ono i tak będzie musiało z nich korzystać. Dlatego uczmy je nie tylko rozrywki, ale też tego co można z niej pozyskać dla siebie.

2 Replies to “Jakie wybrać bajki dla dzieci do oglądania”

  1. Nie wiem czy to dobry pomysł aby mówić w języku obcym w domu. Dziecko nie pozna dobrze ojczystego, chociaż wiem, że niektórzy tak praktykują.

  2. Moja wnusia uwielbia oglądać bajki na You Tube, czasem już się boję, bo za dużo czasu spędza. Od teraz będę jej puszczać tylko po angielsku Świnkę Peppę, akurat ja ją odbieram z zajęć po szkole z tego języka więc będzie na „świeżo” oglądać po lekcjach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.