Dziewczyna w kapeluszu na łące

Zmiany obserwowane na skórze dziecka to dla rodziców sygnał, że coś się dzieje w jego organizmie. Zwykle jest to zewnętrzny objaw nadwrażliwości na dany czynnik.

Wysypka na ciele dziecka

Na ciele dziecka pojawiają się zmienione punkty na tle normalnej skóry, zazwyczaj są one czerwone. Dermatologia zna wiele przyczyn występowania alergii skórnych, mogą one być na tle:

  • nerwowym;
  • w wyniku alergii na dany pokarm;
  • po kontakcie skóry z alergenem.

Czy alergie są niebezpieczne?

Puszysty kotO ile tylko nie zachodzi anafilaksja, to nie. Jednak stan natychmiastowej nadmiernej reakcji organizmu jest zagrożeniem życia. Każdą reakcje alergiczną warto obserwować. Jednorazowa wysypka, szybko mijająca nie musi sprawiać niepokoju, ale utrzymująca się dłużej niż jeden dzień jest sygnałem, że należy się zgłosić do lekarza. To niekoniecznie musi być wysypka na tle alergicznym, tym bardziej jeśli towarzyszy jej gorączka.

Czy warto odczulać

Odczulanie raczej nie zaszkodzi, reakcje w różnym wieku na dany alergen mogą przebiegać niejednorodnie. Początkowo lekka wysypka może przejść w katar sienny czy astmę w wieku kilkunastu lat. Poza tym wysypka to jeden z widocznych objawów. Inne mogą być mniej widzialne, ale równie niekomfortowe. Występuje na przykład świąd ciała, może mieć też wpływ na funkcjonowanie innych narządów. Szczególnie groźne są reakcje alergiczne, których jednym z objawów jest puchnięcie danej części ciała.

Jak poznać na co dziecko jest uczulone

Jeśli wysypka pojawia się nieregularnie należy rozpocząć obserwację dziecka, jego pokarmu, substancji kontaktowych. Jeśli podejrzewamy pokarmową alergię, należy ułożyć jadłospis i wprowadzać podejrzane produkty, aby móc obserwować, który z nich wywołuje reakcję. Czasem może to być produkt podstawowy jak mleko, jaja.

Zdarza się też, że dziecko bywa uczulone na dodatek do danego produktu spożywczego. Świetnym przykładem są białka serwatkowe. W większych stężeniach znajdziemy je w ciastach, deserkach mlecznych, serkach homogenizowanych i wielu innych produktów. Zazwyczaj alergia na nie objawia się Atopowym Zapaleniem Skóry. Na początku wysypka czerwona zmienia się w suchą swędzącą warstwę.

Często, spożywanie w ograniczonej ilości produktów mlecznych, bez dodatku serwatki nie wywołuje reakcji skórnej, albo jest ona niewielka.

Jak pomóc dziecku z wysypką

Pomoc zależy od rodzaju wysypki. Należy ograniczać ekspozycję na alergen, objawy utrudniają niekiedy funkcjonowanie oraz powodują dyskomfort życiowy.

Wysypka sucha – pomoc doraźna

Jeśli jest wysypka swędząca i sucha, a dziecko się drapie, to trzeba sięgnąć po środek łagodzący swędzenie. Są na rynku dostępne preparaty zawierające dimetynden w dawkach dla dzieci. Domowymi środkami można złagodzić uczucie smarując suchą skórę dziecka olejem roślinnym. Bezpieczniej jadalnym, aby nie wprowadzać przez skórę sztucznych dodatków. Ze względu na zapach lepiej jest używać oleju kokosowego rafinowanego. Do kąpieli dla dziecka warto dodawać olej niż syntetyczne kosmetyki. W ten sposób nie wysuszamy i tak już podrażnionej skóry.

Wysypka z wysiękami

Pielęgnacja wysypki, która ma wyraźne wysięki przebiega całkiem inaczej. W tym wypadku oprócz zapobiegania świądowi należy też zadbać o wysuszenie powierzchni skórki. Wilgotne i ciepłe środowisko może stać się okazją do zasiedlenia bakterii. Do tego celu stosuje się kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu. Kolor wody powinien być jasnoróżowy. Kryształki rozpuszczamy w ciepłej wodzie w małym naczyniu, a dopiero po rozpuszczeniu ich wlewamy do kąpieli.

Nie lekceważmy wysypki u dzieci. Nie zawsze ona ma podłoże alergiczne i uczulam, podwyższona temperatura to znak ostrzegawczy. Wysypka ma miejsce podczas takich chorób jak odra czy ospa wietrzna. Jednak jeśli już zdiagnozowano u dziecka alergię na dany produkt należy ograniczyć jego występowanie w diecie. Jeśli tylko jest taka możliwość warto zadbać o odczulanie, które może z czasem wyeliminować całkowicie alergię.

Źródła:

2 Replies to “Wysypka alergiczna u dziecka”

  1. Miałam właśnie AZS u jednego z dzieci. Prawdziwa męka, trzeba uważać co się je w jakich proszkach pierze ubranie, jakie płyny do płukania. Ale da się z tym żyć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.