Apteka internetowa jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie czas i wygodę. Jest jednak kilka aspektów, na które musimy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na zakupy.
Jak działa apteka internetowa?
Apteka internetowa to połączenie punktu aptecznego ze sklepem internetowym. Takie powiązanie pozwala na wybieranie, opłacanie i zamawianie lekarstw z dostawą do domu lub do tradycyjnej apteki. W Polsce, tego typu platformy działają na podstawie przepisów Prawa Farmaceutycznego z 2001 roku oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2015 roku na temat sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych. Apteki, takie jak https://www.wapteka.pl/ mogą sprzedawać wszystkie rodzaje leków, co oznacza, że kupimy tam zarówno te dostępne bez recepty, jak i te, które wymagają jej okazania. Zdarza się jednak, że platformy ograniczają się wyłącznie do sprzedaży medykamentów bez recepty. Ponadto, przepisy nakazują, aby wszystkie produkty pochodzące z tego rodzaju miejsc były wysyłane w warunkach zapewniających jakość produktu oraz bezpieczeństwo jego stosowania.
Wysyłka do domu czy odbiór w aptece?
Oczywiście, głównym kryterium jest wygoda oraz możliwość wyjścia z domu po leki. Przed zamówieniem warto jednak zwrócić uwagę na to, czy apteka internetowa jest samodzielnym sklepem, czy może stanowi platformę E-Commerce i rozszerza w ten sposób działalność apteki stacjonarnej. W pierwszym przypadku, jedyną możliwością jest wysyłka do domu. W takiej sytuacji możemy sami wybrać sposób dostawy oraz formę płatności. Jeśli jednak zdecydujemy się na drugą opcję, będziemy mieli możliwość odebrania leków w aptece, dzięki czemu w wielu przypadkach koszty wysyłki będą darmowe. Warto również pamiętać, że zakupione w sieci leki na receptę, mogą być odebrane wyłącznie w punkcie stacjonarnym, za okazaniem kartki z przepisanymi przez lekarza medykamentami.
Apteka internetowa – na co zwrócić uwagę?
Najważniejsze jest, aby na stronie internetowej apteki były umieszczone dane właściwego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Tego typu informacje powinny być zawarte w zakładce Kontakt lub na specjalnie w tym celu stworzonej podstronie. Kolejną ważną kwestią jest zezwolenie na prowadzenie działalności. W związku z tym, na każdej witrynie powinno być zamieszczone odwołanie do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych oraz Rejestru Udzielonych Zgód Na Prowadzenie Aptek Szpitalnych i Zakładowych. Najczęściej link pozwala na przejście do głównej strony wykazu lub do informacji o wybranej przez nas aptece internetowej.
Zgodnie z najnowszymi przepisami, na stronach aptek takich jak https://www.wapteka.pl/ powinien zostać zamieszczony wspólny logotyp Unii Europejskiej. Ten z kolei powinien być podlinkowany do wykazu aptek w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Tam znajdziemy informacje o aptece, z której usług chcemy skorzystać.
Wybierając aptekę internetową pamiętajmy, że tańsze nie zawsze znaczy lepsze. Może się bowiem okazać, że wybrana przez nas platforma nie posiada niezbędnych zezwoleń a niskie koszty mają na celu wyłącznie odwrócenie uwagi od tego faktu.