łazienka z lustrem i niebieskimi ręcznikami

„Powiedz mi jak mieszkasz, a powiem ci jakim jesteś człowiekiem”. Coś w tym jest, jedni czują się dobrze w swoim artystycznym nieładzie, a inni nie odpoczną dopóki ostatni talerz nie znajdzie się w zmywarce.

Graciarnia

Na pewno każdy z nas ma znajomego, członka rodziny, który ma w mieszkaniu więcej niż potrzebne do życia rzeczy, czasem wręcz składowisko. Czy mając awersję do sprzątania da się uniknąć nadmiaru przedmiotów? Trudno jest sobie w takim zagraconym wnętrzu znaleźć miejsce do zwykłego odpoczynku. Brak swobodnego „kąta” skutecznie potrafi człowieka zniechęcić do działania. Może nawet dlatego warto nad tym popracować?

Jak nie lubisz sprzątać, to nie śmieć

Najprostsza zasada jaką warto wdrożyć, to jest ograniczenie dokładania kolejnych przedmiotów, ewentualnie sukcesywne wymienianie w miarę zużycia. Coś takiego jak kupowania na zapas kolejnego ekspresu do kawy jest po prostu zagracaniem.

Pudełka i pojemniki

Pudełka ułożone jedne na drugichPudełka przydają się bardzo do segregowania drobnych rzeczy typu koraliki, przybory do szycia. Jak mamy małe dziewczynki, to taki zapas dodatków krawieckich w przyszłości może być świetną zabawą. Jednak jeśli go nie używamy, to niech leży w szafie na najwyższej półce, a nie na środku ławy w salonie.

Pojemne szafy

W mieszkaniu z zasady nie ma tyle miejsca co w domu. Dlatego jak już wybieramy szafę, niech będzie ona jak najbardziej dopasowana do wnęki, w której stanie. Najlepiej sprawdza się taka do zabudowy. Tak samo lepiej jest postawić drugą szafę zabudowaną niż wieszak otwarty w korytarzu. W ten sposób unikniemy rewii modowej, od jesieni do wiosny wiszącej w otwartej przestrzeni.

Estetyka i wybór kolorów

Stolik kawowy tuż przy balkonieBardzo istotnym elementem wystroju wnętrza, mającym wpływ na jego wygląd, jest wybór materiałów. Postawmy na lekkie powierzchnie. Z bardziej masywnych dobrze komponuje się szkło. Może to być na przykład lacobel w jasnym kolorze nad kuchennym blatem czy delikatna grafika na szkle. Jeśli ściany mają być białe, to grafika będzie ciekawym urozmaiceniem jednolitej powierzchni.

Do mniejszych powierzchni, a takie z reguły są w mieszkaniach, lepiej jest dobierać jasne kolory mebli i ścian. Chłodne barwy powiększają przestrzeń. Dodatki powinny być w jednolitych barwach. Jeśli w takim miejscu nawet zostawimy kilka rzeczy, to nie będą one sprawiać wrażenia nieporządku. Chcąc powiększyć optycznie przestrzeń możemy zamontować lustra, ciekawe inspiracje dla nich we wnętrzach znajdziemy na https://www.rkglass.pl/produkty/lustra/.

Minimalizm ma zastosowanie

Nie chcąc zagracać mieszkania warto postawić na minimalizm w dodatkach, szafie z ubraniami i życiu. Wcale nie musimy kupować zapasów i upychać je po wszystkich szafach. Lepiej jest zwyczajnie na bieżąco planować menu na 2 tygodnie czy na tydzień do przodu i wg tego robić listy zakupów. Tak samo z ubraniami, kupujmy te które nam pasują. Jak robimy przetwory to tylko te, które zjadamy najczęściej.

Zagracone mieszkania to poważny problem, nie tylko związany z brakiem miejsca. Trudno w takich wnętrzach znaleźć sobie wygodny kącik, wolny od gratów i odpocząć w nim, poczytać książkę. Wpadając w zakupowy kalejdoskop rzeczy mniej lub bardziej niepotrzebnych tracimy też dużo pieniędzy.

One Reply to “Jak nie zagracić mieszkania”

  1. Ja cały czas dążę do tego aby mieszkanie było mnie zagracone. Jednak z każdej delegacji wracam z jakimś małym dodatkiem i na koniec roku mam rachunek sumienia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.