Grafika z wieloma twarzami

Choroby psychiczne znane są już od wieków. W  niektórych kulturach osoby chore uznawane były za opętanie, w innych jako święte. Psychika człowieka stanowi też element często wykorzystywany w produkcjach filmowych.

Wywołuje dreszcze

Psychoza, schizofrenia, paranoja, zaburzenie dysocjacyjne osobowości – same nazwy chorób potrafią wywołać w człowieku dreszcze. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że choroby na tle psychicznym są w środowisku dość często spotykane. W legendy obrosła schizofrenia, która została już dość dobrze przebadana. O niej przeczytać można w innym naszym artykule „Najdziwniejsze choroby psychiczne”.

Dyskomfort bycia kimś więcej, czyli zaburzenie dysocjacyjne tożsamości

Czarnowłosa dziewczynaCzęść środowiska uważa, że przeżyte depresje, szczególnie nie leczone mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń na tle psychicznym. Świat od kilku dekad fascynuje się odkryciem kolejnego zaburzenia psychicznego jakim jest zaburzenie dysocjacyjne tożsamości. Czy możliwość bycia za chwilę kimś innym, nie jest osiągnięciem fascynującym? Pod warunkiem, że nad tym panujemy. Jeśli zamiana odbywa się poza naszą świadomością, zaczynają się kłopoty.

Człowiek, bóg i legenda

Osoby chore psychiczne od zawsze stanowiły dla ludzi fascynujący temat. Wśród niektórych plemion Ameryki osoby te były uznawane za będące pod wpływem boga. Dla naszej chrześcijańskiej kultury często uważano je za opętane. W innych uznawano za czarownice i wykluczano ze społeczności.

Temat rzeka

W ubiegłym wieku na ekrany wszedł film „Trzy wcielenia Ewy” – rzucił większej społeczności na kolana coś, co dotąd było tylko wyobrażeniem. Wtedy szeroki świat się dowiedział o czymś takim, jak osobowość wieloraka. Od tego czasu zaburzenie dysocjacyjne tożsamości fascynuje, skłóca i wraca na ekrany kin w kolejnych ekranizacjach.

Glass

Tym razem w repertuarze kina – „Glass”, gdzie spotkamy się z obrazem choroby psychicznej jaką jest zaburzenie dysocjacyjne osobowości. Zobaczymy tam człowieka o 24 osobowościach, z których ostatnim wcieleniem jest bestia. Znamy tą postać zresztą z poprzedniej części – „Split”. Glass to nie tylko sam thriller, to zaglądnięcie do metafizycznego świata w świadomości człowieka. Wracając do rzeczywistości, według niektórych naukowców różne osobowości występują w każdym z nas, ale tylko w nielicznych osoby się rozdzielają. Na ten film warto wybrać się we dwoje, tym bardziej, że OH-Kino przygotowało specjalne oferty dla par.

Chorzy na schizofrenię na wielkim ekranie

Dość często w Hollywoodzkiej produkcji jest poruszana tematyka schizofrenii. Staje się wręcz głównym motorem, który niejednokrotnie napędza całą akcją. Znajdziemy jej obraz w ciele zdolnego matematyka w „Piękny umysł”, borykającego się z tą chorobą, czy „Solistę”, który z jej powodu traci grunt pod nogami. W obu przypadkach mamy do czynienia z obrazem ludzi porzuconych, potrzebujących wsparcia, a nie budzących grozę.

Czym tak naprawdę jest schizofrenia? Okazuje się, że ma ona wiele wspólnego z dopaminą. A dokładniej z jej złą gospodarką. Podobny stan osiągają ludzie po zażyciu kokainy, która powoduje zwiększenie stężenia dopaminy. Zachodzi wtedy nadinterpretacja dochodzących do nich bodźców.

2 Replies to “Najdziwniejsze choroby psychiczne – na planie filmowym”

  1. Ciary przechodzą jak się to czyta. Nawet w tych czasach choroby psychiczne są w pewnym sensie omijane. Niby się o tym mówi, ale jednak jak kogoś dotyka staje się odosobniony.

  2. Glass jest genialny moim zdaniem. Mimo, że miałam iść na co innego to zdecydowałam się na to i nie żałuję. Taki majstersztyk scen z udziałem psychologicznego portretu warto zobaczyć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.